Podpora v těhotenství skrze arteterapeutické techniky
28. 5. 2025
Těhotenství vnáší ženě do života četné změny. Lidové označení „jiný stav“ je z pohledu fyzického, psychického, sociálního a spirituálního naprosto trefným příměrem, neboť vnější i vnitřní život se s těhotenstvím obrací naruby. Téměř vše, co dosud fungovalo, na co byla žena zvyklá, jak znala samu sebe a vztahovala se k sobě, je jinak. Na pořadu dne jsou: únava, emoční rozkolísanost, nové druhy obav a strachů, zodpovědnost za dva. Toto období zvýšené citlivosti, křehkosti a zranitelnosti však zároveň skýtá i příležitost k osobnímu růstu, proto si žádá zpomalení, pozornost, péči a laskavost.
Expresivní výtvarné techniky, ať už zasazené do kontextu léčebného (arteterapie), nebo využívané preventivně k navození větší osobní spokojenosti (artefiletika), pomáhají opětovně nastolovat emoční rovnováhu, zklidňují, podporují aktivitu pravé mozkové hemisféry, učí fungovat ve zpomaleném tempu a ve flow režimu, tj. nechat se vést pocity a důvěřovat jim, a celkově přispívají k duševnímu zdraví těhotné ženy a zdárnému vývoji čekaného miminka.
VÝHODY ARTE, které se pro podpůrnou práci v těhotenství hodí:
neverbální technika
relaxační až meditační povaha tvoření
propojuje s pocity, smysly a s prožitkem
způsob sebeobjevování a sebepoznávání
rozhovor probíhá skrze artefekt „ve třech“
využívá intuici a výtvarný proces, který nelze mít vždy plně pod kontrolou
zpřítomňující technika, pozornost se soustřeďuje do tady a teď
VÝZKUMY:
Výzkumy zaměřené na působení výtvarných aktivit v těhotenství ukazují, že jsou účinným nástrojem pro snižování stresu, tlumení strachu a obav z porodu, pomáhají udržet na uzdě úzkosti a deprese, otevírají prostor k vyjádření emocí, zlepšují kontakt těhotné ženy se sebou, rozvíjejí a posilují její citové pouto s miminkem, otevírají cestu ke sdílení pocitů i k významovému přerámování situací, které těhotná žena prožívá. Ukázalo se, že šest arte-intervencí dokáže těhotnou ženu trpící tokofóbií dostatečně podpořit ve vnitřních kompetencích potřebných k porodu a mateřství. Působení arte-aktivit má dosah až do období po porodu. U žen, které se zúčastnily arteterapeuticky zaměřených setkání, se objevilo méně symptomů poporodní deprese.
CO ARTE UMÍ ZPROSTŘEDKOVAT?
KDYŽ TVOJE TĚHOTENSTVÍ BĚŽÍ HLADCE, může ti být arte nápomocné na cestě emočních proměn, přirozených duševních příprav před porodem a při zrání do mateřství.
„Být těhotná pak znamená být v naději a představuje … dobu čekání, v níž se utváří podoba dítěte v matčině těle i v jejích představách, … dobu čekání, v níž si žena tvoří vlastní podobu sebe samé jako matky.“
Výtvarná aktivita se v tomto případě zaměřuje:
na psychohygienu: relaxaci, odpočinek, vyjádření emocí a pocitů, jejich reflexi,
na prenatální bonding: vytváření si vztahu a citového pouta s miminkem
na adaptaci: přijetí těhotenství, přijetí tělesných změn
na reframing: přerámovávání situací, které těhotenství přináší
na podporu při pouštění racionální kontroly levé mozkové hemisféry
na posílení důvěry ve flow fungování pravé mozkové hemisféry
na zdrojování se k porodu
KDYŽ V TĚHOTENSTVÍ NÁHODOU NASTANOU NÁROČNÉ SITUACE, arte se stává stabilizující kotvou a může být i formou intervence.
Příklady: Nedostatečně komunikovaný, nedovysvětlený rozdíl mezi výsledky screeningových testů, tj. rizikem pravděpodobnosti vrozené vývojové vady, a skutečně negativním nálezem dostávají těhotnou ženu, její emoční prožívání a vztah k čekanému dítěti do šedé zóny nejistoty, vyčkávání a odcizení. Těhotná žena se ocitá ve zmatku a strachu, nebo z potřeby dopředu chránit samu sebe před případným zklamáním a bolestí přeruší své přirozené vztahování se k miminku do doby, než jsou výsledky diagnostického vyšetření hotové.
Někdy se součástí péče v těhotenství stane hospitalizace. V takovém případě arteterapeuticky laděné aktivity pomáhají těhotné ženě vyrovnávat se s nejistotou, obavami, úzkostí a stresem spojenými se zdravotním stavem, ale i se ztrátou důvěrného prostředí, odloučením od domova a blízkých lidí.
VÝZKUMY: Ženy, které měly po čas hospitalizace možnost se věnovat cíleným výtvarným aktivitám, měly po hospitalizaci významně nižší hladinu stresu. U žen, které arteterapeutické intervence neměly nebo celý program nedokončily, byly zaznamenány vyšší hodnoty stresového skóre a rovněž jejich děti strávily po porodu na novorozenecké jednotce intenzivní péče více dní než děti matek, které se arteterapeutickým aktivitám během hospitalizace věnovaly.
Víc než kdy jindy se v tuto chvíli hodí prostředky, kterými jde vyjádřit emoce a pocity i beze slov, zrelaxovat a mít způsob, jak ve vztahu k miminku překlenout náročné šedé období emočního vakua.
Pro tyto chvíle ti může arte nabídnout:
psychohygienu: vyjádření emocí, pocitů jejich reflexi a sdílení
relaxaci, zklidnění, odpočinek a následné zlepšení kvality spánku
prenatální bonding: udržení citového pouta s miminkem
mírnění rizika vzniku traumatu: arte v kombinaci s empatickým nasloucháním a možností sdílení
Kačka Borčin, arteterapeutická koučka
Slova psycholožky z TěhoDuše k arteterapii
Jak začít s arteterapií v těhotenství? Jsou všelijaké možnosti, co můžete zkusit nejprve sama doma.
Jednoduché začátky:
Kreslete nebo malujte své pocity bez snahy o "krásný" výsledek
Vytvářejte koláže z časopisů podle aktuální nálady
Modelujte z hlíny nebo plastelíny - pomůže to uvolnit napětí
Zkuste mandaly nebo zentangle techniky pro zklidnění mysli
Napojení na miminko:
Namalujte si, jak si představujete své dítě
Vytvořte koláž přání a snů pro vaše miminko
Zkuste malovat na bříško netoxickými barvami
Vyrobte si první hračku pro miminko vlastníma rukama
Ačkoliv samostatné tvoření má své přínosy, profesionální arteterapeutický doprovod nabízí výrazně hlubší rozměr. Odborné vedení přináší:
Bezpečný prostor pro vyjádření obtížných emocí
Citlivé facilitování procesu sebeobjevování
Pomoc při interpretaci a porozumění vlastním dílům
Individuálně přizpůsobené techniky podle vašich potřeb
Kombinaci s dalšími přístupy
Z mé osobní zkušenosti vím, že umění může být mostem k hlubšímu porozumění sobě samé i vašemu miminku. Pokud cítíte, že by vás arteterapeutická práce v těhotenství mohla zaujmout, nebo pokud procházíte náročným obdobím a hledáte jemný způsob, jak se o sebe postarat, neváhejte se ozvat. Společně najdeme cestu, která bude právě pro vás a vaše miminko ta nejpřínosnější.
Tereza Sladká, zakladatelka TěhoDuše
Zdroje:
Beirami A, Rahemi Z. Investigating the effect of mindfulness-based art therapy on self-efficacy of multiparous and nulliparous women: A randomized controlled trial. J Res Dev Nurs Midw 2024; 21 (4) :41-46
Borčin-Mocová, Kateřina. Maminko maluj. 1. vydání, Kateřina a Jozef Borčinovi, 2017. ISBN 978-80-270-2132-1
Brown H, Fisher J, Cwikel J, Sarid O, Rowe H. Cognitive Behavioural and Art-based program (CB-ART): a pilot study in an early parenting centre. Pilot Feasibility Stud. 2023;9(1):140.
Cameila V. Chetu. The effects of Art-Therapy Techniques on Prenatal Maternal-Fetal Attachment. Journal of Experimental Psychotherapy. 2015;18(70).
Demecs IP, Fenwick J, Gamble J. Women's experiences of attending a creative arts program during their pregnancy. Women Birth. 2011;24(3):112-121.
Geisel, Elisabeth. Slzy po porodu : jak překonat depresivní nálady / Elisabeth Geisel ; z němčiny přeložila Veronika Hilská. 1.v. Praha : One Woman Press, 2004. 253 s. ; 21 cm ISBN:80-86356-32-9 (brož.)
Pavithra J., Karthikeya Prasath, Chitra K.M and Srinivas Nagula (2024); Effectiveness of art therapy upon stress among pregnant women in a selected community area (Soladevanahalli), Bangalore Int. J. of Adv. Res. (4): 410-414
Sharifpour L, Askarizadeh G, Bagheri M. Investigating the Effectiveness of Art Therapy Based on Painting on Sleep Quality of Pregnant Women. J Research Health 2023; 13 (2) :123-132
Smith W J, Mandel T C, Scherzinger J M, et al. (February 03, 2025) The Impact of an Art Therapy Program During Antepartum Hospital Admission for High-Risk Pregnancy: Results of a Six-Month Pilot Program. Cureus 17(2): e78440.
Wahlbeck, H., Kvist, L. J., & Landgren, K. (2020). Art Therapy and Counseling for Fear of Childbirth: A Randomized Controlled Trial. Art Therapy, 37(3), 123-130.