TěhoDuše | Pečujeme o psychickou pohodu v těhotenství
Iniciativa zaměřená na psychologickou podporu žen v těhotenství a vzdělávání gynekologů. Věříme, že péče o duševní zdraví by měla být stejně samozřejmou součástí prenatální péče jako pravidelné lékařské kontroly.

Naše vize
Vytvořit svět, kde bude psychologická podpora přirozenou součástí těhotenství, každá nastávající maminka bude mít přístup k odborné péči o své duševní zdraví a každý lékař bude vědět, jak citlivě reagovat na psychické potřeby svých pacientek.
Bezpečný prostor
Vytvořit síť psychologů a specializovaných na období těhotenství a nabízet individuální terapii a podpůrné skupiny.

Dostupná péče
Prosadit úhradu psychologické péče v těhotenství z veřejného zdravotního pojištění, aby byla dostupná pro každou maminku.

Proaktivní přístup
Naučit gynekology a další lékaře aktivně se ptát na psychickou pohodu, citlivě reagovat a včas odkázat na odbornou pomoc.

Vzdělávání a osvěta
Šířit povědomí o důležitosti psychického zdraví v těhotenství skrz články, přednášky a kurzy pro zdravotníky i budoucí rodiče.

Kdo za projektem stojí

Mgr. Tereza Sladká, psycholožka, spisovatelka a zakladatelka TěhoDuše
Jsem Tereza Sladká, psycholožka, jejíž profesní cesta začala u dětí a jejich rodičů. Při rozhovorech s klienty jsem si postupně všímala, jak zásadní roli hraje období těhotenství a porodu v pozdějším fungování nejen dětí, ale i celé rodiny. Když jsem tímto obdobím pak sama prošla, překvapilo mě, že v našem systému prenatální péče neexistuje komplexní psychologická podpora pro budoucí maminky a jejich partner(k)y. To mě přivedlo k založení TěhoDuše. Jsem přesvědčená, že v tak transformativním a mnohdy nesmírně náročném období, by neměla žádná žena zůstat na své emoce sama.
Ráda bych byla podporou nejen pro těhotné ženy, ale i pro zdravotníky. Vím, že nemají dostatek kapacity, času, prostoru ani specifického vzdělání v oblasti duševního zdraví, ale přesto je zásadní, aby uměli s klientkami komunikovat s respektem a empatií. Ráda bych jim poskytla efektivní a praktické nástroje, které jim v této důležité části jejich práce pomohou aniž by je neúměrně zatížily.
Téma komunikace je mi velmi blízké a dlouhodobě se mu profesně věnuji. Jsem autorkou knih "Když slova bolí" o citlivé komunikaci a jejím vlivu na naše vztahy, a "Naučte se říct, co chcete", kde nabízím praktické nástroje pro asertivní vyjadřování potřeb.
TěhoDuše je moji novou láskou a doufám, že se mi skrz ní podaří dosáhnout skutečné změny, která se dotkne všech maminek - bez ohledu na jejich finanční možnosti.

Ing. Kristýna Žáčková, datová analytička a dobrovolnice TěhoDuše
Jsem Kristýna Žáčková, datová analytička, která o důležitosti psychického zdraví a podpory mluví všude, kde může. Psychoterapie pro mě bylo cizí slovo, dokud mi cestu nezkřížily úzkosti a blízkost vyhoření. Díky terapii jsem se naučila, jak důležité je pečovat o své psychické zdraví, změnila plno věcí ve svém životě - a i díky těmto změnám otěhotněla a mohla se radovat z očekávání prvního potomka. Jenže právě v těhotenství se úzkosti objevily znovu - obavy, nejistota, plno otázek. Na TěhoDuši jsem našla informace, podporu a hlavně pocit, že v tom nejsem sama.
Dnes jsem součástí TěhoDuše jako dobrovolník, protože v tom, co dělá, vidím obrovský smysl. Chci pomáhat dál – stejně, jako pomohla mně.

Mgr. Adéla Piknová, psycholožka a dobrovolnice TěhoDuše
Psychologii jsem vystudovala na Fakultě sociálních studií v Brně. Během studia jsem se v rámci seminárních prací a na praxích věnovala především problematice závislostí a partnerských vztahů. Jsem přesvědčená, že právě vztahy s lidmi kolem nás jsou tím hlavním, co nás utváří a co nám může pomoci, když nás něco trápí.
Dobrovolnictví jsem se věnovala i v jiných projektech, jako je Spolu nebo Nepanikař. V tomto roce jsem začala psychoterapeutický výcvik ve směru KBT.
Co se týče osobního života, mou celoživotní vášní je výtvarné umění. Také mám ráda posilování, čtení, háčkování a výlety s manželem. TěhoDuše nejprve pomohla mně samotné a poté jsem se přidala i do jejího týmu.

Ing. Zuzana Kopšová, asistentka prodeje a dobrovolnice TěhoDuše
Som Zuzana a verím, že starostlivosť o duševné zdravie je rovnako dôležitá ako starostlivosť o telo – obzvlášť v tak citlivom období, akým je tehotenstvo. Aj keď nie som odborníčka v oblasti duševného zdravia, psychológia, sebarozvoj a vedomá práca na sebe sú už niekoľko rokov prirodzenou súčasťou môjho života.
Sama som si prešla náročným obdobím, kedy som zápasila s duševnými ťažkosťami. Práve vďaka terapii som zažila, akou veľkou oporou môže byť odborná psychologická pomoc – a aký pozitívny dopad môže mať na život človeka.
Súčasťou TěhoDuše som preto, lebo verím v dôležitosť dostupnej psychologickej podpory pre všetkých – vrátane tehotných žien, ktoré by v tomto období nemali ostať samy na svoje ťažkosti. Verím, že požiadať o pomoc je prejavom sily, nie slabosti.

Mgr. Veronika Glasová, všeobecná sestra a dobrovolnice TěhoDuše
Jmenuji se Veronika a jsem všeobecná sestra se specializací v intenzivní péči. Práci s lidmi se věnuji v podstatě od střední školy. Mám zkušenosti z Česka i ze zahraničí, pracovní i dobrovolnické, od dětí až po seniory.
Za svou praxi jsem potkala spoustu klientů, které k jejich fyzickému onemocnění sužovaly různé obavy, úzkosti a psychické problémy všeho druhu. A tak jsem stále více chápala, jak velmi důležitý je holistický postoj ke klientům, že za každou diagnózou je především jedinečná lidská bytost. I kvůli tomu bych v budoucnu velmi ráda prohloubila své vzdělání o studium psychologie a propojila tak své dvě vášně - zdravotnictví a psychologii.
Jako dobrovolnice v TěhoDuši bych ráda organizaci přispěla jako žena, která má sama zkušenosti s psychicky náročným těhotenstvím, ale také jako zdravotník si vědomý limitů a náročnosti práce systémové zdravotnické péče. A našla nějaký průsečík. Ráda bych se zdravotníky hledala cestu, jak v naší náročné práci vidět především ženu se všemi jejími obavami, starostmi, emocemi, otázkami atd.
Jakékoliv kroky, které jsou a budou podniknuty v péči o psychiku těhotných žen, mě velmi těší, mají veliký význam a jsou krokem správným směrem. Jsem velmi vděčná, že u toho můžu být.

Mgr. Kateřina Skálová Pražáková, psycholožka a dobrovolnice TěhoDuše
Jmenuji se Kateřina, psychologii jsem vystudovala na Karlově univerzitě. Než jsem se stala mámou, věnovala jsem se profesně především pedagogické psychologii a tématům spojeným s intelektovým nadáním či specifickými poruchami učení, jako jsou dyslexie nebo dyskalkulie. Absolvovala jsem dvouletý výcvik v expresivních terapiích zaměřený mimo jiné na herní terapie a relaxační techniky a řadu dalších odborných kurzů. V oboru se nadále vzdělávám a ráda bych brzy zahájila komplexní psychoterapeutický výcvik.
Když jsem čekala své první miminko, uvědomila jsem si, jak málo prostoru bylo během studia věnováno tématům spojeným s rodičovstvím – těhotenství, porodu či obdobím šestinedělí. Všimla jsem si také, jak těhotné ženy a čerstvé maminky často čelí velkému množství mnohdy i protichůdných informací o tom, co všechno by „měly“ pro své dítě udělat, což může v ženách vyvolávat zbytečný tlak a pochybnosti, obzvlášť pokud těhotenství, porod či kojení neproběhnou zcela podle představ.
Postupně ve mně rostlo rozhodnutí věnovat se více podpoře rodičů – především ženám v těchto citlivých životních obdobích. Když jsem později narazila na vznikající projekt TěhoDuše, dávalo mi velký smysl se k němu připojit.
A další skvělí dobrovolníci... Brzy doplníme.
Náš přístup
Hormonální výkyvy, křehké emoce, proměna těla i identity, nejrůznější strachy a obavy. Tyto prožitky jsou naprosto normální součástí cesty k mateřství, ale často zůstávají v našem systému prenatální péče nepovšimnuty a neošetřeny. TěhoDuše vznikla právě proto, aby tuto mezeru vyplnila.A proto jsme zde. Na koho cílíme?
Nastávající maminky a jejich partneři
Procházíte těhotenstvím a někdy je toho na vás moc? Chcete své miminko přivítat v klidu a pohodě? Jsme tu pro vás ve všech okamžicích vaší cesty k mateřství.
Online individuální psychologické podpora těhotným ženám i jejich partnerům
Podpůrné skupiny pro těhotné
Praktické tipy pro duševní pohodu
Zdravotnický personál
Chcete svým pacientkám nabídnout komplexní péči včetně psychologické podpory? Chcete vědět, jak s nimi komunikovat? Zapojte se do sítě odborníků, kteří staví na důkazech založené praxi.
Vzdělávací programy
Praktické workshopy
Síť spolupracujících odborníků
Naše hodnoty




